Вибір правильної системи управління вмістом (CMS) для сайту має велике значення для успіху проекту. Однак ця стаття буде присвячена не загальному огляду CMS, а саме огляду WordPress.
Чому така увага саме до цієї CMS?
Тому що вона максимально широко представлена в інформаційному просторі і тому, що інформація про неї, в більшій мірі, або неправдива, або неправильно інтерпретується. Багато людей, які майже нічого не знають про веб-технології і про те, що таке двигун сайту, впевнені, що їм потрібен сайт саме на WordPress. Вони часто запитують нас, чому ми не працюємо з WordPress. У цій статті ми спробуємо дати відповідь на це питання, класифікувати WordPress та розвіяти деякі міфи, пов'язані з цією платформою.
Класифікація WordPress
Існує багато різних факторів, за якими ми можемо класифікувати системи. Ми не будемо детально розглядати їх усі тут. Звернемо увагу лише на ті, що дозволять нам краще зрозуміти WordPress.
Типи систем
SaaS-конструктори сайтів.
Це проекти, що надають послугу оренди обчислювальних потужностей і CMS з певними функціями. Вони дозволяють створювати сайти з використанням готових компонентів, що зменшує час і вартість розробки, а також не вимагає особливих навичок програмування. Ви не можете змінювати програмний код цих систем, оскільки він закритий.
Прикладами таких систем є Wix, Shop Express і Хорошоп.
"Коробкові" CMS з відкритим вихідним кодом.
Ці системи вважаються професійними і надають можливість завантаження і встановлення на власний сервер. Вони включають набір попередньо встановлених функцій, але також дозволяють користувачеві вносити зміни відповідно до його потреб.
Прикладами таких систем є Joomla, OpenCart і WordPress..
Незважаючи на те, що WordPress номінально відноситься до категорії професійних "коробкових" CMS, на практиці його використання можна віднести до гібридної категорії, яка поєднує ознаки як першої, так і другої категорій.
Конструктори на базі CMS.
Цей тип систем передбачає встановлення на коробкову CMS стороннього функціоналу конструктора сторінок. Метою створення таких систем було бажання дати можливість робити сайти без знань коду і без абонентської плати за SaaS-конструктори, тобто створення сайту практично без витрат. Цю мету досягнути не вдалося, оскільки ці конструктори виявилися складними і для роботи з ними знадобилися "оператори", які розуміють інтерфейс і знають, як з ним працювати..
Цей тип систем має певні особливості, що призводять до низької якості створюваних сайтів. Це пов'язано як з самими конструкторами, так і з необхідністю встановлення багатьох плагінів. Крім того, такі системи частіше використовуються новачками та розробниками з низьким рівнем кваліфікації, що впливає на якість та професіоналізм результату..
Подібні конструктори доступні практично для всіх популярних "коробкових" CMS. Проте проблема особливо актуальна у випадку з WordPress, оскільки через обмежені базові функціональні можливості системи альтернативний більш професійний підхід до розробки стає не практичним на цій платформі..
Призначення CMS
У кожної системи управління контентом (CMS) є своє призначення, яке випливає з базового функціоналу системи. Існують CMS для створення інтернет-магазинів, форумів, корпоративних веб-сайтів, блогів і т.д.
Звичайно, будь-яку систему з відкритим вихідним кодом можна доповнювати. Використання стороннього функціоналу на коробкових CMS є абсолютно нормальною практикою. Цей функціонал може бути встановлений з готових плагінів або написаний індивідуально для проекту. Але скільки такого функціоналу можна використовувати на проекті?
На це питання неможливо дати однозначну відповідь. Хоча інтуїтивно ми розуміємо, що 10% стороннього функціоналу - це нормально, а 90% - ні.
При виборі двигуна, базовий функціонал системи повинен бути одним з ключових параметрів. Потрібно обирати систему, яка надасть можливість реалізувати максимальну кількість функціоналу "з коробки". На наш погляд, як мінімум 60% функціоналу, необхідного проекту, повинно бути "рідним". Якщо система не задовольняє вас на 50%, то це привід писати систему індивідуально для проекту.
Це означає, що якщо вам потрібний інтернет-магазин, то не варто будувати його на основі двигуна для форуму або блогу, краще обрати спеціалізовану систему.
Що стосується WordPress, то це блоговий двигун, який з коробки дозволяє створювати блоги або прості сайти-візитки. Через таке обмеження базового функціоналу, реалізація 90% функцій сторонніми плагінами є поширеною практикою для WordPress. Часто виникають випадки, коли WordPress використовується тільки для входу в адміністративну панель, а всі інші функції управляються стороннім функціоналом. Чи можна у цьому випадку стверджувати, що сайт працює на WordPress? Це схоже на те, що ми скажемо, що їздимо на Rolls Royce, якщо в багажнику нашого Lanos лежить запаска від Rolls Royce.
Багато статей, що рекламують WordPress, стверджують, що з блогового функціоналу усе лише починалось, і зараз ви можете реалізувати маркетплейс або дошку оголошень на цьому двигуні. Але це не зовсім так. Базовий функціонал не розвивається, він залишається блоговим. Однак, за допомогою стороннього функціоналу ви можете створити маркетплейс або дошку оголошень, але це будуть дуже неякісні системи, лише номінально відповідні потрібним можливостям, але абсолютно нежиттєздатні.
Багатомовність
Багатомовність - одна з небагатьох функцій, яка повинна бути вбудована на рівні ядра системи.
Багатомовність може бути реалізована за допомогою плагінів, але це неодмінно призводить до ряду проблем.
Якщо багатомовність реалізується за допомогою плагінів, то виникають проблеми з сумісністю, оскільки весь ваш функціонал, що виводить контент, повинен бути сумісний саме з цим плагіном, щоб виводити контент на різних мовних версіях. Крім того, реалізація багатомовності за допомогою сторонніх засобів призводить до ускладнення програмного коду, що може сповільнити роботу веб-сайту і вплинути на можливості масштабування проекту.
Наведемо два приклади з життя, коли багатомовність була реалізована за допомогою плагінів:
- Сумісність
Коли на веб-сайті використовується багато плагінів, виникає проблема сумісності між ними. Зокрема, плагін багатомовності може не суміщуватись з деякими функціями сайту. Одного разу ми зустріли веб-сайт з каталогом товарів на WordPress. Звичайно, функціонал каталогу був стороннім, також був встановлений плагін хлібних крихток і плагін багатомовності. Всі плагіни були сумісні з поточною версією WordPress. Але не було повної сумісності між ними, в результаті хлібні крихти на сторінках каталогу не перекладалися і відображались однією мовою на всіх мовних версіях. - Підтримка
Іноді розробники плагінів припиняють подальшу підтримку своїх продуктів і припиняють випуск оновлень. Так, на одному проекті маркетолог оновив WordPress і виявилося, що для нової версії плагіна багатомовності вже немає. Ніхто не подбав про резервні копії, і з'явилася необхідністьтерміново переробляти сайт з іншим плагіном багатомовності і знову заводити контент альтернативних мов.
Зважаючи на актуальність багатомовних веб-сайтів на ринку України, розглядати розробку веб-сайту на движку без підтримки багатомовності вважаю помилкою.
Які проблеми чекатимуть сайт на WordPress?
Проблеми зі швидкістю
Повільний сайт - це типова проблема для WordPress, особливо якщо на ньому встановлено багато стороннього функціоналу. Сповільнення можуть виникати як на серверній стороні через некоректний програмний код та проблеми з роботою плагінів з базою даних, так і на стороні браузера, оскільки велика кількість плагінів підключає багато файлів до сторінок сайту, які завантажуються при їх відкритті.
Проблеми з безпекою
Популярні системи часто стають об'єктом атак. Але крім цього, багато вразливостей можуть містити сторонні плагіни, в яких може бути багато безпекових проблем, як випадкових, так і умисно залишених.
Проблеми з професійним доопрацюванням
Якщо сайт побудований на основі плагінів та конструкторів, то його можна вважати виведеним з професійного середовища. Так як доробки будуть нерентабельними, а більшість проблем будуть пов'язані саме з тим, як сайт побудований і рішенням має бути переробка сайту. Саме з цієї причини ми не займаємося доопрацюванням сайтів на WordPress.
Проблеми з сумісністю плагінів
Ми вже згадали цю проблему, але вона набагато ширша, ніж приклад з багатомовністю. Якщо на сайті встановлено понад 20 плагінів, то ймовірність того, що щось не працює правильно, величезна. Але без ретельного тестування ви може не помітити цих проблем. Крім того, ці проблеми можуть бути на рівні коду і призводити до зниження позицій в пошукових системах.
Чи можна створити якісний сайт на WordPress?
Звичайно, можна. Так, у WordPress дуже обмежений функціонал. Але все інше, про що ми згадували, більше пов'язано з тим, як цей двигун використовують у більшості випадків, але сам WordPress - це не вирок.
Досвідчений програміст, який знає особливості системи, її слабкі місця та вміє їх перекривати, зможе створити якісний сайт.
Це буде вимагати більших витрат, ніж при використанні більш підходящої системи, але це можливо.
На жаль, ми дуже рідко зустрічаємо добре зроблені сайти на WordPress.
Для себе та проектів, з якими ми працюємо, ми не бачимо переваг WordPress, заради яких варто обрати цю систему та стикатися з супутніми проблемами.
Чому WordPress популярний?
- WordPress з'явився на початку популяризації створення сайтів, коли вибір був набагато обмеженіший, ніж зараз.
- WordPress є простим. Чим менше функціоналу, тим простіший інтерфейс і тим легше розібратися в тому, що робити. Тому цей двигун стає першим для більшості новачків. А також з ним працюють на постійній основі низькокваліфіковані розробники. В результаті, більшість розробників працюють з WordPress.
- Вартість. Сама система WordPress безкоштовна, а створення сайту з використанням готових шаблонів і плагінів є швидким і недорогим. Крім того, багато спеціалістів, які працюють з WordPress, пропонують свої послуги за доступними цінами.
- Маркетинг. WordPress проводить успішні кампанії з популяризації.
Цей комплекс факторів зробив WordPress лідером популярності. Однак варто правильно читати рейтинги популярності.
У рейтингах представлені не тільки професійні CMS, але і конструктори. Не дивно, що конструктори поширеніше, як і WordPress з використанням конструкторів і шаблонів. В цьому контексті, невірно порівнювати його з іншими CMS, на яких в основному проводиться професійна розробка.
Ну і нарешті, чи знаєте ви галузь, в якій найпоширеніше є найкращим? Скоріше за все, це все ж таки наслідок доступності. Тому вважати популярність WordPress причиною для його вибору вважаємо помилкою.
P.S.
Ми часто чуємо тези про те, що WordPress “люблять” пошуковими системами. Але також чули твердження, що WordPress навпаки “не люблять” пошукові системи.
Наскільки коректними можуть бути такі твердження?
Будь-який двигун сайту - це програмний комплекс, завдання якого сформувати html-документ сторінки сайту та відправити його в браузер. Сайти, як ми їх бачимо, є інтерпретовані браузером html-документи.
Пошукові системи бачать лише html-документ. Вони не бачать програмних файлів на сервері, того, що є суттю будь-якої CMS.
Створюючи сторінку сайту на різних CMS, можна створити абсолютно ідентичний html-документ. Іншими словами, на рівні html немає проявів самого двигуна і неможливо сказати, що пошуковий робот може любити або не любити якийсь двигун. Пошукові системи дивляться на ряд технічних характеристик сайту в цілому, а не його двигуна. Але на будь-якому двигуні можна зробити як гарний, так і поганий сайт. Сам по собі двигун не надає сайту гарантій. І твердження, що пошукова система особливо ставиться до сайтів на певній системі, може звучати лише в контексті звинувачення у корупції.