Шаблонний дизайн сайту. Що це таке і чи варто використати?

Існує поширена омана про те, що шаблон сайту – це погано. І навіть вираз "шаблонний дизайн" натякає нам на те, що з дизайном щось не так. Це спричинено складністю перекладу. Незважаючи на те, що переклад слова “template” з англійської правильний, у нашій культурі слово “шаблон” має негативний відтінок. Тому варто розібратися з тим, що являє собою шаблон сайту.

Що таке шаблон сайту?

Коли ви користуєтесь інтернет-магазином або іншим сайтом ви відвідуєте однотипні сторінки, які працюють і виглядають однаково. Наприклад, сторінки різних товарів виглядають ідентично і змінюється лише контент. Так само і категорії товару, і статті, і решта всіх сторінок.

Кожен тип сторінки має свій шаблон. Він складається з верстки (дизайн сайту, зверстаний кодом спеціальних мов) та програмних команд, які виробляють обчислення та підставляють необхідний контент у верстку.

Тобто. шаблон – це комплекс програмного коду та коду верстки. Кожен сайт має шаблон і у кожного типу сторінок шаблон відрізняється.

Навіть якщо ви не купуєте готовий шаблон, а замовляєте розробку дизайну індивідуально, сайт все одно матиме шаблон, просто це буде унікальний шаблон, зроблений на замовлення.

Шаблонний дизайн сайту

Це ключова сутність сайту та найбільш значущий фактор, що впливає на вартість розробки сайту.

Якщо ми говоримо про розробку інтернет-магазину, то маємо на увазі, що мінімально нам знадобляться такі типи сторінок як головна сторінка, сторінка категорії товарів, сторінка товару, сторінка оформлення замовлення, сторінка помилки 404. Але в більшості випадків до цього списку можуть додатись і такі сторінки як сторінка результатів пошуку, сторінка обраних товарів, сторінка порівняння товарів, сторінки особистого кабінету, сторінки блогу тощо.

Кожен тип сторінки потрібно намалювати, зверстати та запрограмувати. Іншими словами, зробити шаблони цих типів сторінок.

Насамперед, саме це впливає на те, що інтернет-магазин коштує дорожче, ніж сайт-візитка. Просто тому, що більше шаблонів, та й самі вони складніші.

Коли ми говоримо про шаблонний дизайн, то маємо на увазі такий самий шаблон. Тільки його зроблено не індивідуально під проект, а для роздрібного продажу.

Тому розробка сайту на готовому шаблоні і користується великою популярністю, оскільки це дозволяє заощадити значну суму на розробці сайту.

Але використання готового шаблону може призвести до низки проблем.

Складність вибору шаблону

Більшість людей, обираючи шаблон, дивляться на нього як на картину та оцінюють, чи подобається їм загалом цей твір. При цьому не враховують, що при зміні контенту сайт виглядатиме зовсім інакше.

Розробники шаблонів використовують якісні зображення, зроблені в одному стилі. Коли власник починає змінювати зображення на свої, сайт часто перестає бути привабливим. Навіть якщо це не розмиті фотографії зі смартфона, зроблені в погану погоду, фотографії в різній кольоровій гамі вже можуть призвести до втрати візуального сприйняття, через який шаблон був обраний.

При індивідуальній розробці дизайну сайту робота починається з опрацювання контенту, а потім обирають способи оформлення логічних блоків та кожного типу контенту. Це дозволяє максимально ефективно та ефектно побудувати презентацію компанії та продукту. При роботі з шаблоном все відбувається навпаки. У шаблоні передбачено оформлення кількох типів контенту і в результаті контент підганяють під оформлення, що не завжди дозволяє побудувати правильну презентацію.

Сайт на шаблоні

Технічні проблеми шаблонів

Сам факт використання готового шаблону з маркетплейсу не означає, що виникнуть технічні проблеми. Це залежить від того, як шаблон зроблено.

7-10 років тому шаблони робили не так як зараз, і у них не було більшості проблем, про які далі йтиметься. Більшою мірою тому, що шаблони використовували вбудований функціонал двигуна сайту.

Нині шаблони роблять інакше: на CMS встановлюють окремий двигун шаблонів і масу додаткових плагінів, які забезпечують програмну складову шаблону. Робиться це для того, щоб дати можливість людині без спеціальних навичок робити складні сторінки та керувати їх контентом. Цієї мети, на мій погляд, досягти не вдалося, оскільки ці інструменти великі і складні, їх багато видів, і вони вимагають навчання для коректного використання. Враховуючи різноманітність CMS, двигунів шаблонів та плагінів, часу на вивчення всього цього потрібно більше, ніж на те, щоб навчитися писати сайти самостійно. Тим не менш, це породило окрему категорію розробників, які займаються збиранням сайтів з готових двигунів, плагінів, модулів і т.д. І часто ці розробники не володіють кодом взагалі, або мають дуже низький рівень.

Сайти на таких шаблонах можуть практично не використовувати функціонал базового двигуна, що знецінює переваги, заради яких двигун був обраний, а також робить марними знання розробників, які спеціалізуються на цьому двигуні.

Використання таких шаблонів призводить до низки проблем

Проблеми зі швидкістю

Двигуни шаблонів, конструктори сторінок та велика кількість плагінів призводять до уповільнення роботи сайту на стороні сервера. Також вони підключають до сторінок сайту безліч додаткових файлів (стилів, скриптів, шрифтів), що уповільнює завантаження сайту в браузері користувача.

Проблеми з безпекою

Використання великої кількості сторонніх плагінів збільшує ймовірність зламу, оскільки плагіни далеко не завжди пишуть хороші програмісти і вони можуть випадково залишити вразливість. А можуть і не випадково, особливо це стосується безкоштовних плагінів.

Проблеми з професійним доопрацюванням сайту

Шаблон може включати 10-100 тисяч файлів. Щоб доопрацювати якийсь функціонал, потрібно знайти необхідну функцію в цих файлах і знайти всі зв'язку цієї функції з іншим кодом. Пошуки в такій кількості файлів можуть зайняти десятки годин і в результаті вартість не найскладнішого функціоналу може бути пропорційна вартості переписування сайту цілком.

Для яких проектів можна використовувати готові шаблони?

Очевидно, якщо ви плануєте розвивати свій бренд, то шаблони – це не ваш шлях. Вам потрібно опрацьовувати бренд, розробити фірмовий стиль і під нього робити дизайн сайту.

Але якщо у вас маленький стоматологічний кабінет у спальному районі і клієнтів ви залучаєте розносячи листівки по поштових скриньках і не плануєте боротися за позиції в пошуковій видачі, але при цьому вам потрібен сайт, який ви вкажете у листівці, на якому розмістите цінову політику, контакти та коротку інформацію про лікаря, варіант з готовим шаблоном може підійти.

Розробка сайту на шаблоні

Як мінімізувати проблеми, працюючи з шаблоном?

Єдина причина існування готових шаблонів – необхідність мінімізувати витрати на розробку сайту.

То як ми можемо мінімізувати ці витрати?

Використання html-шаблону

Можна прибрати витрати на розробку дизайну та верстку, використовуючи готовий html-шаблон. У цьому випадку залишиться лише робота з адаптації верстки під обрану CMS. З погляду технічних проблем, у цьому випадку залишаються лише питання якості верстки шаблону.

Використання готового дизайну

Можна вибрати будь-який шаблон як приклад дизайну та повністю його переверстати та запрограмувати. Таким чином, ми прибираємо витрати на розробку дизайну та технічна якість залишається під нашим повним контролем.

Використання якісного готового шаблону.

За наявності якісного шаблону, можна максимально мінімізувати витрати на дизайн, верстку та програмування шаблону. Ось тільки якісних шаблонів ми не бачили вже багато років. Саме тому ми вирішили зробити свій шаблон. Ми не можемо похвалитися різноманітністю шаблонів, як спеціалізований маркетплейс, проте, ми маємо дуже швидкий шаблон із чистим кодом, який можна перефарбувати у будь-який колір та доопрацьовувати без обмежень.

Як правильно підійти до замовлення сайту на готовому шаблоні?

Почніть зі складання структури сайту. Для зручності, можете уявити меню сайту. Складіть перелік сторінок сайту. Визначте цілі та завдання кожної сторінки. Визначте цільову аудиторію та пропишіть кілька найбільш ймовірних сценаріїв використання сайту (з якою потребою чи питанням, у якій обстановці приходить користувач на сайт, як він туди потрапляє, через який канал реклами тощо).

Після цього потрібно підготувати контент сайту, враховуючи цілі та завдання сторінок та сценарії використання сайту. Тексти не обов'язково мають бути фінальними, але бажано, щоб вони були близькими до фінальних і було зрозуміло, в якому блоці скільки тексту планується. Якщо немає можливості зробити свої власні якісні фотографії для сайту, скористайтеся фотостоками.

Шаблонний дизайн

Далі слід спроектувати сторінки сайту. Намагайтеся схематично намалювати ваш сайт. Ви можете зробити це в будь-якій графічній програмі або просто на аркуші паперу. Макет має враховувати контент - це потрібно для того, щоб вибрати оптимальне оформлення конкретного контенту. Наприклад, є багато способів відобразити на сайті переваги компанії, але вони далеко не завжди взаємозамінні. Вибір ґрунтується на кількості переваг та об'ємі тексту (коротка теза, коротка теза та 2-3 рядки опису, довга теза, тощо).

Коли ви матимете макети сторінок, ви можете приступати до підбору шаблону. Варто підбирати шаблон, в якому передбачені типи контенту, які будуть у вас. Не страшно, якщо не всі типи контенту передбачені шаблоном, ці типи можна доопрацювати індивідуально. А якщо ви розглядаєте переверстування шаблону, то ви можете підбирати оформлення різних блоків з різних шаблонів.

Якщо ви вирішили розробляти сайт на базі готового шаблону, то рекомендую це робити як тимчасовий варіант для легшого старту, а надалі опрацьовувати фірмовий стиль та дизайн сайту.

Зв'яжіться з нами
або *
Натиснувши кнопку «Відправити», Ви даєте згоду на обробку персональних даних