Різниця вартості сайтів просто колосальна і не завжди зрозуміло, чим це обумовлено, і чи обумовлено взагалі. Для людини, яка не занурена в цей світ, все виглядає дуже абстрактно.

Основна причина такого сприйняття – нестача термінології. Коли ми всі вносимо такі узагальнення, як «сайт» і «розробник», не вносячи уточнень, виходить така сама ситуація, якби ми всі об'єкти будівництва називали будівлею. Нам би теж не завжди була зрозуміла різниця у вартості між гаражем і хмарочосом, якби ми їх називали просто «будівлями», а всіх працівників просто «будівельниками», не згадуючи спеціалізацію. Приклад, звичайно, перебільшений, але, на мою думку, добре описує ситуацію.

Отже, щоб розібратися у вартості та зрозуміти, за що Ви платите, потрібно внести ясність у поняття «розробка сайту» та «розробник». Сфера розробки сайтів дуже схожа на будівництво, і фактори, що впливають на вартість, практично ідентичні. До цих факторів ми зарахуємо:

  • Тип розробника
  • Професійний рівень розробника
  • Кількість витраченого часу
  • Рівень відповідальності

Я спробую розділити види розробки сайтів за перерахованими вище факторами.

Робота з конструкторами

Скільки коштує розробка сайту?

Існує багато видів конструкторів сайтів для різних типів сайтів. З назви «конструктор» вже зрозуміло, що з чогось певного (заготовленого) ми можемо зібрати сайт.

Тип розробника – оператор програми-конструктора.

Професійний рівень розробника – не вимагається. Все, що потрібно – розібратися з панеллю управління і людина без спеціальних знань може зібрати собі сайт.

Кількість витраченого часу – залежить від проекту. Часто зводиться до часу, необхідного на заповнення контентом (текст, картинки) + 1-2 години на налаштування зовнішнього вигляду сайту, але це залежить від самого конструктора.

Рівень відповідальності – практично нульовий. Якщо робота підрядника зводиться до заповнення сайту контентом, то по суті він відповідає за коректність цього заповнення, причому не технічну коректність, а смислову. У разі виникнення технічних проблем потрібно звертатися на підтримку сервісу-конструктора.

Для яких проектів підходить?

Для ненавантажених та технічно простих сайтів. Також для компаній, які працюють в офлайні, але хочуть мати деяку інформацію про себе в мережі, при цьому без планів на переведення бізнесу в онлайн та конкурентної боротьби.

Переваги: швидко та дешево можна запустити простий сайт.

Основні мінуси:

  • Немає можливості доробляти. Ви можете використовувати тільки функціонал, передбачений конструктором.
  • Отримайте не зовсім ваш сайт. Ви отримуєте право використовувати майданчик, поки він існує, ну і поки Вам підходить їхня пропозиція в цілому.

CMS + плагіни та шаблони

Скільки коштує розробка сайту?

Йдеться про складання сайту з готових частин.

Тип розробника – конструктор

Професійний рівень розробника – мінімальний. Від розробника потрібно:

  • навички встановлення CMS на хостинг
  • базове налаштування CMS та шаблону
  • орієнтуватися у великій кількості плагінів, модулів, компонентів, аддонів, простіше – у сторонніх розширеннях функціоналу
  • знання html та css

Розробники, які працюють у такому сегменті, зазвичай не мають навичок програмування або мають початкові знання.

Кількість часу, що витрачається – залежить від складності проекту, але часто – порівняно з розробкою на конструкторі

Рівень відповідальності – практично нульовий. Розробник збирає сайт із готових вузлів, він не може відповідати за код, який не писав і навіть не може прочитати. Якщо Вас щось не влаштовуватиме в результаті, то максимум Вам замінять один плагін на інший аналогічний, що взагалі не гарантує вирішення проблем. У разі виникнення проблем, потрібно звертатися на підтримку розробників плагінів (якщо вона є), шаблонів та CMS.

Для яких проектів підходить?

Теоретично такий підхід можна застосовувати для таких самих проектів, як і у випадку з конструкторами сайтів. Але особисто я його не застосовував би взагалі. Найчастіше якість проектів, реалізованих таким чином, нижча, ніж на конструкторах.

Переваги: Ви отримаєте сайт у власність, запуск проекту відбувається відносно швидко і не дорого.

Недоліки:

  • Вразливість. Використовуючи розширення різних розробників незрозумілого рівня є великий ризик створення вразливостей для злому.
  • Швидкість. Сайти, створені таким чином, часто працюють повільно.
  • Сумісність. Коли на сайті встановлено велику кількість плагінів, написаних різними розробниками, починаються проблеми із сумісністю між собою різних плагінів.
  • Вибрана CMS практично не використовується. Сучасні шаблони майже завжди працюють на сторонньому движку шаблонів і, по суті, не отримуєте тих переваг обраної CMS, заради яких її вибирали. Це робиться для того, щоб один шаблон було легше адаптувати під різні CMS.

CMS + індивідуальний дизайн + розробка індивідуального функціоналу

Скільки коштує розробка сайту?

У цьому випадку робота полягає в проектуванні інтерфейсів, малюванні дизайну, верстанні та програмуванні функціоналу на базі готової CMS (системи управління контентом).

Тип розробника – універсал.

Професійний рівень розробника – середній та вище.

Для подібної роботи зазвичай потрібна вже команда, що складається мінімум із дизайнера та програміста.

Мінімально, від команди знадобляться такі навички:

  • UI/UX-дизайн
  • Відмінне володіння мовами верстання
  • Гарне знання JavaScript та PHP (або іншої серверної мови програмування)
  • Гарне знання роботи з базами даних
  • Відмінне знання CMS

Рівень відповідальності – високий. Розробник несе відповідальність за весь дописаний ним функціонал, верстання та правильність налаштування CMS. Але за код CMS відповідальності не несе.

Для яких проектів підходить?

Підійде для переважної більшості проектів. Основною проблемою стане масштабованість при розвитку. «Коробкові» CMS не призначені для проектів із великим навантаженням.

Переваги: незважаючи на те, що сайт робиться на «коробковому» двигуні, при грамотному підході Ви отримаєте якісний, персоналізований інструмент для свого бізнесу.

Недоліки:

  • Відносна вразливість. Найчастіше зламують саме «коробочні» двигуни, через їх популярність і методи злому, що публікуються.
  • Зручність. «Коробкові» CMS є універсальними, а це неминуче призводить до того, що не всім буде зручно при керуванні ними.
  • Обмеження у розвитку.

Розробка сайту на базі унікального «самописного» двигуна

Скільки коштує розробка сайту?

Йдеться про повністю індивідуальну розробку системи під Ваш проект.

Тип розробника – архітектор.

Написати самостійно CMS – задача досить непроста. Для такої роботи потрібні не лише здібності, а й багатий досвід (особливо успішний).

Перераховувати необхідні навички в цьому випадку не має сенсу. Тут потрібні топові розробники.

Рівень відповідальності – повний. Оскільки вся робота від проектування до реалізації повністю під контролем розробника, то і вся відповідальність на ньому.

Для яких проектів підходить?

Для проектів з нестандартними вимогами, будь то велика кількість нестандартного функціоналу або розробка під високі навантаження.

Переваги:

  • Зручність. Система, написана під ваш проект, буде максимально зручною, продуманою саме під ваші завдання.
  • Вартість обслуговування. Такі системи зазвичай легко доробляти і в обслуговуванні вони коштують дешевше.
  • Надійність. «Самописні» двигуни майже ніколи не ламають.
  • Швидкість. Якісно написаний двигун працюватиме швидко і впорається з великим навантаженням.

Недоліки: єдиний недолік – вартість такої розробки та строки реалізації. Зазвичай така робота займає не менше 9 місяців і вимагає високооплачуваних розробників.

То що ж щодо вартості?

Скільки коштує розробка сайту?

Тепер, приблизно розуміючи різницю у підході розробників з різною кваліфікацією, ми можемо поговорити про вартість на прикладі простого проекту сайту-візитки, який складається зі сторінок трьох типів (головна сторінка, сторінка контактів та проста текстова сторінка).

Якщо робити такий проект на конструкторі, то швидше за все знадобиться 2-5 годин. Реалізувати це можна і власними силами, але якщо захочете делегувати, то подібна робота на фрілансерських майданчиках оцінюється в середньому 35-50 USD.

Якщо подібний сайт робити на CMS із готовим шаблоном та плагінами, то потрібно 3-7 годин. Робота може коштувати 50-100 USD + покупка шаблону може коштувати близько 50 USD.

При розробці такого сайту на CMS з унікальним дизайном знадобиться близько 35 годин. Вартість розробки в студії становитиме близько 400-500 USD.

Реалізувати подібний проект на самописному двигуні навряд чи спаде комусь на думку. Але вартість розробника у цьому сегменті – від 20 USD на годину.

Висока ціна не гарантує високої якості, але низька ціна практично завжди забезпечить Вам слабкий результат. Я навів зразкові розрахунки мінімальної вартості. Рекомендую підбирати розробників з урахуванням необхідного класу розробки для вашого проекту.