Вибір розробника сайту – це складний відповідальний та стресовий процес. Навіть для фахівця, який може визначити рівень компетенції кандидата, вибір розробника часом закінчується помилкою.

Зрозуміло, немає універсальної методики, яка дозволить безпомилково обирати кращого кандидата, але ви можете значно мінімізувати ризик вибору невідповідного розробника.

Як вибрати розробника сайту?

Методика створення сайту

Для початку, потрібно визначитися з типом проекту та необхідною для нього технічною базою. Відповідно, розробника потрібно вибирати для роботи саме у вибраному сегменті.

Можна виділити 4 методики створення сайту:

  • SaaS-конструктори.
    Це система, яку ви можете отримати в оренду за передплатою. До недоліків таких двигунів можемо віднести те, що система не стає вашою і ви не можете її доопрацьовувати.
    До переваг віднесемо можливість дуже швидкого старту, готовий та якісний базовий функціонал у короткостроковій перспективі економічно вигідно.
    Така методика підійде для короткострокових проектів і для тимчасового швидкого рішення, поки реалізується складніший варіант.
  • Конструктори на базі коробкових CMS + плагіни та шаблони.
    Суть цієї методики полягає у складанні сайту з готових частин на базі повноцінної CMS.
    До переваг можна віднести відносно невисоку вартість та терміни реалізації, хоча часом можна зустріти непомірно високі ціни такої реалізації. До недоліків віднесемо вкрай низьку технічну якість, детально ми писали про це у статті "Шаблонний дизайн сайту. Що це таке і чи варто використати?”.
    Така методика використовується найчастіше. Є ілюзія того, що це золота середина між першим і третім пунктом. Але це не так. Цю методику я б не радив використовувати будь-якому типу проекту.
  • Розробка на базі коробкових CMS.
    Суть цієї методики полягає у використанні готової CMS як бази та індивідуальне доопрацювання системи під вимоги проекту.
    До переваг віднесемо широкі можливості кастомізації та адаптації функціоналу під потреби проекту. До недоліків відноситься обмеженість масштабування, оскільки коробкові не CMS пристосовані до великих навантажень.
    Така методика підійде для переважної більшості проектів.
  • "Самописна" (унікальна) система.
    Такі системи створюються спеціально під проект з урахуванням індивідуальних особливостей та потреб.
    Перелік переваг таких систем можна описувати нескінченно, або можна сказати, що система саме така, як вам потрібно, вона максимально зручна і в ній немає нічого зайвого. До мінусів віднесемо вартість індивідуальної розробки CMS та термін реалізації проекту.
    Розробляти свою CMS варто проектам, які готуються під великі навантаження або планується великий відсоток унікального функціоналу.

З кожною методикою працюють розробники різного рівня кваліфікації. Також дуже відрізняється ступінь відповідальності, яку може взяти на себе розробник. Наприклад, якщо у вас методика другого типу і ви платите своєму розробнику за встановлення якогось плагіна, він може відповідати тільки за правильність встановлення. Якщо плагін працює невірно, то відповідальність за це лежить на авторі плагіна, а не на установнику.

У сайтів побудованих на різних методиках різний термін життя.

З SaaS-конструкторами про це можна не думати, оскільки всі технічні проблеми лежать на авторах і ви своєю абонплатою оплачуєте підтримку системи в актуальному стані.

Середній термін життя коробкових двигунів становить 3-5 років. Далі система застаріває як морально, так і технічно і стає вразливою. А враховуючи популярність коробкових систем та активність спроб їхнього злому, тримати проект на вразливій системі може бути вкрай ризиковано.

У самописних двигунів термін життя може становити 10-15 років, за умови проведення планових модернізацій.

Вибір типу двигуна та методики розробки є довгостроковим та стратегічним рішенням. І розуміння різниці різних методик уже спрощує нам вибір. Очевидно, що нам не потрібний хороший програміст для роботи з конструкторами, і також очевидно, що жоден великий проект не може бути реалізований на неспеціалізованій системі людьми, які не розуміють технічні тонкощі роботи різних вузлів системи.

Вибір розробника сайту

Студія чи фріланс?

Між студіями та фрілансерами може бути безліч відмінностей. Розглянемо деякі з них.

Бюджет:
Фрілансер: Фрілансери часто пропонують нижчі ціни, оскільки вони не несуть накладних витрат, пов'язаних із змістом студії або офісу. Ви можете вибрати фрілансера, який підходить під ваш бюджет.
Студія: Робота зі студією зазвичай дорожча, оскільки вони надають інфраструктуру, команду розробників, рівень підтримки та експертизу.
Кваліфікація та експертиза:
Фрілансер: Ви можете знайти фрілансерів з різним рівнем кваліфікації та досвіду. Більшість з них можуть бути експертами в конкретних галузях, але не володіти широким набором навичок.
Студія: Студії, як правило, мають команди розробників з різними спеціалізаціями і можуть надати ширший спектр навичок та досвіду.
Масштабованість:
Фрілансер: Зазвичай фрілансери обмежені у можливості масштабувати проекти.
Студія: Студії можуть легше масштабувати проекти та надавати додаткові ресурси за потреби, але це може вимагати додаткового часу та витрат.
Контроль та комунікація:
Фрілансер: Рівень відповідальності та комунікації може сильно відрізнятись.
Студія: Студії, як правило, мають більш структуровані процеси та системи комунікації, що може забезпечити більш високий рівень прозорості та контролю.
Гарантії та підтримка:
Фрілансер: Гарантії та підтримка можуть бути обмеженими, і вони можуть залежати від конкретної угоди з фрілансером.
Студія: Студії часто надають більші гарантії та підтримку після завершення проекту.

При виборі між фрілансером та студією важливо врахувати свої конкретні потреби, цілі та бюджет.

Аналіз портфоліо розробника

Які висновки можна зробити, переглядаючи портфоліо розробника? Ви можете визначити, чи подобається вам конкретний сайт, але це не багато говорить про самого розробника. Не знаючи яке було поставлене завдання і який був бюджет, не можна сказати, чи розробник добре впорався із завданням.

Замовники вносять свої побажання та правки до сайту. Вони можуть зробити сайт гіршим, а можуть і кращим. І якщо вам сподобався якийсь сайт, то може виявитись, що вам сподобалися саме ідеї замовника, а не розробника.

Також не варто забувати, що не обов'язково всю роботу виконує один розробник. Іноді дизайн замовляють в одному місці, а технічну роботу в іншому. У результаті сайт у портфоліо може мати часткове відношення до розробника.

Технічний рівень розробника ви в принципі не зможете визначити за портфоліо, якщо ви самі не спеціаліст.

Якщо вам в портфоліо сподобався якийсь сайт і хочете, щоб над вашим проектом працював той самий автор, то поцікавтеся у розробника, чи працює ще в команді автор роботи, що вам сподобалася, і чи може саме він зайнятися вашим проектом.

Не зайве спробувати зв'язатися з власниками сайтів з портфоліо, щоб попросити відгук про розробника.

Як вибрати розробника сайту?

Вибір розробника за вартістю

Ймовірно, це найскладніший і суперечливий критерій оцінки розробника сайту.

Навряд чи хтось хоче, щоб над його проектом працював найдешевший розробник. Проте будь-який проект має бюджетні обмеження і їх не можна ігнорувати.

Проблема полягає в тому, що для того, щоб отримати адекватну оцінку робіт від різних розробників, кожному з них необхідно надати на оцінку детально описане завдання. Інакше, оцінюючи, кожен розробник додумуватиме завдання. В результаті ви отримаєте оцінки абсолютно різних проектів.

Тому варіантів тут не багато, потрібно або детально опрацьовувати завдання до оцінки або спочатку повідомляти розробнику бажаний бюджет і просити детально розписати те, що він у рамках цього бюджету зможе запропонувати.

Як визначити технічний рівень розробника?

На жаль, швидко визначити технічний рівень розробника складно навіть для фахівця.

Але ви можете звернути увагу на кілька нюансів, які побічно натякають на те, що розробник не зовсім новачок.

Запитайте, чи можуть вам написати функціонал на замовлення. Наприклад, фільтр товарів. Якщо розробник може зробити це без проблем, це свідчить про його здатність працювати з кодом, а не лише встановити готові модулі. А фільтр - це один із найскладніших елементів інтернет-магазину, для того щоб написати навіть поганий фільтр потрібні навички трохи вищі базових.

Запитайте, чи розробник працює з чужим кодом. Доробка сайтів інших авторів складає не менше половини всіх робіт досвідчених розробників. Якщо для когось робота з чужим кодом становить проблему, це натякає на низьку кваліфікацію такого розробника. Звичайно, це не стосується відмови працювати з екзотичним кодом конкретного сайту.

Запитайте, чи розробник займається створенням “самописних” сайтів. Для того, щоб написати свій двигун, необхідний рівень розробника вищий за середній.

А ще можете поцікавитись, який середній термін співпраці з клієнтами. Якщо цей термін вимірюється роками, це може говорити про те, що поточні клієнти задоволені співпрацею з цим розробником.

Отже, звернувши увагу на ці аспекти, ви можете більш точно оцінити технічний рівень розробника.