Відкриваючи свій перший сайт, багато хто недооцінює важливість правильного вибору домену. Щоб зробити правильний вибір, потрібно розуміти різні аспекти цього питання.
У цій статті ми спробуємо розібратися в них.
Що таке домен?
У кожного сайту в інтернеті є IP-адреса. Фактично, інтернет працює за цими IP-адресами. IP-адреса виглядає таким чином 103.215.219.0
. Такі адреси не тільки важко запам'ятовувати людині, а й їх складно розрізняти між собою.
Для вирішення цієї проблеми з'явилися доменні імена. По суті, доменне ім'я сайту – це зрозумілий людині підпис сайту. Це дуже схоже на телефонну книгу. Ви не запам'ятовуєте номери телефонів абонентів, але за іменем або іншим підписом легко зв'язуєтеся з ними.
Коли ви вводите домен сайту в браузері, браузер відправляє запит через DNS (Domain Name System) сервер, який займається перетворенням доменного імені в IP-адресу і назад.
Рівні доменів та доменні зони
Рівні доменів розділяються точками. Перший рівень знаходиться праворуч.
Наприклад, доменне ім'я domain-name.com.ua
є доменом третього рівня. Домен .com.ua
є доменом другого рівня. Домен .ua
є доменом першого рівня.
Незважаючи на те, що ніхто не може розмістити сайт саме на домені ua
або com.ua
або подібного до них, технічно вони все одно є доменами, і сайту там немає тільки тому, що так домовилися.
У результаті подібних домовленостей вийшло те, що ми тепер називаємо доменною зоною. А саме, виділили ряд доменів першого та другого рівня і вирішили, що вони будуть задавати певне сенсове навантаження, а ми зможемо їх використовувати лише створюючи субдомени.
Що таке субдомен?
Субдомен це частина доменного імені, що знаходиться ліворуч від точки. І вона є піддоменом домену, що знаходиться праворуч від точки.
Розберемо на прикладі доменного імені blog.domain-name.com.ua
:
blog
- субдомен домену domain-name.com.ua
;
domain-name
- субдомен домену com.ua
;
com
- субдомен домену ua
З огляду на те, що в цьому прикладі .com.ua є доменною зоною і ми не можемо її використовувати окремо, такий детальний поділ має сенс лише в теорії.
Якщо не брати до уваги теорію, то на практиці доменне ім'я domain-name.com.ua
не називатиметься субдоменом, а ось уже blog.domain-name.com.ua</code > буде явним субдоменом.
Навіщо потрібні субдомени?
Субдомени використовують для розміщення сайтів або web-систем, пов'язаних якимось чином з ресурсом основного домену, але при цьому зазвичай технічно незалежних, тобто. працюючих на іншій технічній базі або просто самодостатніх.
На субдоменах часто розміщують копії сайтів для розробки, crm/erp та інші типи систем обліку, абонентські кабінети, закриті бази знань та внутрішні корпоративні портали, лендинги та багато іншого. Також є всім відомий субдомен www
, на якому може бути доступний основний сайт.
Чи потрібен субдомен www?
Колись використання субдомену www було необхідністю, зараз це є рудиментом і небажано до використання. Більше того, варто налаштувати переадресацію з усіх адрес з використанням www
на адреси без www
.
Значення доменних зон.
За значенням доменні зони поділяються на тематичні, національні та регіональні.
До тематичних ми можемо віднести такі приклади:
Класичні доменні зони широкої тематики
.com
- для комерційних проектів.net
- для проектів, пов'язаних з мережевими технологіями.biz
- для бізнес-проектів.org
- для організацій.gov
- для державних проектів.info
- для інформаційних проектів- та інші
Більш нові види доменних зон вузької спеціалізації
.shop
- для магазинів.games
- для проектів ігрової тематики.blog
- для блогів.academy
- для сфери освіти.taxi
- для служби таксі.clinic
- для медичних проектів- та інші
До національних доменних зон належать національні домени першого рівня.
.ua
- Україна.de
- Німеччина.fr
- Франція.uk
- Британія- та інші
До регіональних доменних зон належать домени з більш вузькою прив'язкою до регіону
.kyiv.ua, kiev.ua
- Київ.kharkiv.ua
- Харків.kherson.ua
- Херсон.lviv.ua
- Львів.if.ua
- Івано-Франківськ.crimea.ua
- Крим- та інші
Також ми можемо зустріти комбінації тематичних та національних доменних зон
.com.ua
.net.ua
.org.ua
.gov.ua
- та інші
Далеко не всі знають сенс, закладений у доменну зону, що дуже знижує значущість логічного вибору доменної зони. Адже переважну кількість доменів може купити будь-хто і використовувати для чого захоче в будь-якому регіоні.
Як вибрати ім'я для домену?
Є два дуже різні варіанти відповіді на це питання. І обидва добрі. Оптимальний вибір залежатиме від багатьох нюансів вашого проекту.
Варіант 1. Інформативний домен
Ваш домен повинен вказати користувачеві на суть вашого сайту. Наприклад, це може бути діяльності вашої компанії. Але якщо ви розвиваєте свій бренд, потрібно вказувати саме назву бренду.
Варто пам'ятати, що чим коротший ваш домен, тим легше вашим клієнтам буде сприймати його на слух і записувати.
Також, в умовах української аудиторії, потрібно враховувати рівень володіння англійською мовою у вашої аудиторії та уникати слів, які незнайомі більшості ваших клієнтів або які пишуться не так, як їх чують.
Варіант 2. Короткий домен
І в першому варіанті ми повинні наголошувати на коротких доменах, але в другому варіанті ми жертвуємо інформативністю заради зменшення довжини до 1-2 символів.
Так одного разу вчинив один популярний в Україні інтернет-магазин, змінивши свій домен з fotos.ua
на f.ua
</ >
Як вибрати доменну зону?
На це питання відповісти досить просто.
Якщо у вас міжнародний проект, краще вибирати тематичний домен. Якщо ваша аудиторія локалізована в одній країні, вибирайте національні домени або національно тематичні. Якщо ж ви працюєте в межах одного міста, то можете вибрати регіональний домен.
Але тут також варто прагнути скорочення. Чим нижчий рівень домену - тим краще. І навіть працюючи в одному місті ви можете купити домен com
. Але купити ви можете лише вільний домен. А часто домени першого рівня виявляються вже зайнятими.
Додаткові рекомендації щодо вибору домену
Не використовуйте домени на килиці типу .укр.
WEB-технології створювалися та розвивалися в Штатах. Люди, які цим займалися, не брали до уваги, що є якісь мови крім англійської. І з цим пов'язано безліч проблем із кодуванням сайтів.
На сьогоднішній день ми вже можемо безпечно використовувати на сайтах кириличний контент, але використовувати кирилицю на адресах все ще небезпечно.
Ви можете не побачити проблему в адресному рядку браузерів. Браузери вже вміють з цим працювати, але спробуйте вставити кириличний домен у текстове поле якогось месенджера, наприклад телеграм.
З домену http://домен.укр/
ви отримаєте http://xn--d1acufc.xn--j1amh/
Далеко не всі web-технології вміють працювати з такими адресами і якщо виникне необхідність застосувати якусь логіку за адресами, то це може виявитися неможливим або дуже дорогим.
Перевірте історію домену
Домен, який ви купуєте, міг раніше використовуватися іншою компанією. Домен не можна купити, ми можемо його лише орендувати. Якщо хтось перестає платити за домен, домен виставляється на продаж.
Якщо ваш домен вже використовувався, то він може мати негативну історію. Наприклад, він займався діяльністю, забороненою правилами Google і в результаті був виключений з пошуку. Якщо ви не бажаєте купити собі чужі проблеми, то перевіряйте історію в службах whois
Не реєструйте домен на третіх осіб
Домен - один із найцінніших ресурсів успішного інтернет-проекту. Ми знаємо безліч кейсів, коли домени викуповувалися за мільйони доларів. Також ми знаємо багато випадків, коли треті особи, на яких зареєстрований домен, вимагали викуп за нього у власника бізнесу.
Чи впливає домен на SEO?
Однозначно, вплив домену на SEO є. Але є аспекти, які сильно впливають на SEO, а є ті, які, ймовірно, на нього впливають. Іншими словами, є речі, які можуть мати невеликий вплив, а невеликий вплив складно відстежити і підтвердити. Тому такі аспекти варто враховувати по можливості, але якщо ви їх не врахуєте, нічого страшного не станеться.
Що значно впливає на SEO?
Вік та репутація домену.
Якщо у вашого домену багаторічна історія з гарною репутацією в “очах” Google, то іншим сайтам буде складно зайняти більш високі позиції у пошуковій видачі ніж у вас, навіть якщо вони у всьому, крім цього, кращі за вас.
Використання спеціальних доменних зон
Google любить домени, які не може купити будь хто і для покупки яких треба відповідати певним вимогам.
Наприклад, домен .ua
можна купити лише якщо у вас є зареєстрована торгова марка (не у всіх країнах є такі обмеження до національних доменів). Домен .gov
може використовувати лише державний проект.
Що мало впливає на SEO?
Довжина домену.
Не тільки люди, а й пошукові системи люблять короткі домени
Прив'язка домену до регіону
Якщо ви в одній країні використовуєте національний домен іншої країни, то пошуковій системі може бути незрозуміло, для якої аудиторії цей сайт.
Термін оплати домену
Пошукова система може бачити, на який період у вас оплачений домен. Оплата на великий період може говорити про те, що ваш проект не є одноденним.
Якщо ваш проект розвивається, то є сенс у тому, щоб викуповувати ім'я вашого домену в інших доменних зонах. Інакше можуть з'явитися сайти, які захочуть і собі шматочок вашого успіху.