Це питання завжди викликало бурхливі суперечки серед розробників. Кожен фахівець відстоюватиме систему, з якою він роками працював і яку добре знає. І майже у кожного фахівця будуть здорові аргументи на користь вибору конкретного двигуна. Але ці аргументи часто стосуються дуже поверхневих факторів і не враховують мінуси системи.

Тому, запитувати такі рекомендації можна тільки у тих фахівців, які мають великий досвід щільної роботи з різними системами. І критерієм того, що ви звертаєтеся з подібним питанням на адресу, буде те, що Вам не зможуть відповісти на це запитання.

У всіх двигунів є плюси і мінуси, і для того, щоб порадити систему для Вашого проекту, фахівцю потрібно знати якомога більше інформації про планований проект і план розвитку мінімум на 3-5 років (оскільки 3-5 років – це). середній термін служби двигуна).

Давайте почнемо розбиратися з цим питанням.

Що таке движок сайту?

Двигун – це програмне забезпечення, яке формує сторінки для сайтів динамічного типу, в яких зовнішнє оформлення відокремлено від вмісту (контенту).

У динамічного сайту є різні типи сторінок, а кожен тип сторінок має свій шаблон дизайну. Контент у таких сайтів зберігається в базі даних у структурованому для конкретного типу сторінки вигляді. Двигун, отримавши команду від браузера відкрити певну сторінку, підставляє певний контент у певний шаблон та повертає сторінку браузеру.

Двигуни можна розділити на два типи: фреймворки та CMS.

Фреймворк сайту - движок сайту, в якому передбачена виключно програмна структура, що забезпечує взаємодію різних функцій.

CMS (Система керування контентом) – движок сайту, що передбачає інтерфейс для керування вмістом сайту та його функціоналом без навичок у програмуванні.

Яка інформація потрібна для вибору двигуна?

  • Тип сайту (лендинг, корпоративний, магазин, портал тощо)
  • Обсяг сайту (скільки сторінок сайту). Особливо це питання актуальне для магазинів та каталогів
  • Термін проекту. Чи запускаєте Ви свій проект короткостроково на 6-12 місяців чи багато років?
  • План маркетингового розвитку. Дуже важливо при виборі двигуна розуміти, яка максимальна відвідуваність може бути на сайті.
  • Функціональне завдання. Потрібно якомога детальніше описати весь функціонал сайту. Це складно зробити, і для більшості замовників, які не мають спеціальних знань, виявиться неможливим, але завжди можна вдатися до допомоги консультантів.
Наведу приклад. Візьмемо просту функцію форми зворотнього зв'язку або замовлення зворотного дзвінка. У стандартному варіанті інформація з таких форм надсилається на e-mail адміністратора. Але якщо таких запитів багато і на сайті працює кілька адміністраторів, то працювати в такому режимі буде вже неможливо.
У цьому випадку можна збирати звернення до бази даних, в якій адміністратор зможе переглядати звернення, реагувати на них, змінювати їм статус, фільтрувати їх та ін. Або інформація може інтегруватися у сторонню тикет-систему. Як Ви можете зрозуміти, це дуже різні за складністю рішення, і вимагають різної функціональності, і все це – на прикладі дуже простої функції.

Цей інформації достатньо, щоб зробити технічно правильний вибір.

Є ще дуже важливий для власника параметр – вартість володіння сайтом. Цей параметр включає всі витрати, пов'язані зі змістом і обслуговуванням сайту. Наприклад:

  • Вартість ліцензії, якщо платна система
  • Зручність адміністративної панелі, яка впливає на те, скільки операцій адміністратор зможе виконати за одиницю часу, що, в свою чергу, позначиться на оплаті його послуг
  • Обсяг (вага) файлів сайту. Двигун може зайняти 10 Мб, а може і 4 Гб. Це відіб'ється на тому, скільки дискового простору Вам доведеться купувати
  • Вага файлів також вплине на вартість програмних доробок. Коли програміст шукає джерело проблеми або прокладає функцію через всю архітектуру системи, на вартість його роботи сильно вплине те, враховує він код у десяти файлах або тисячі файлів.
  • Швидкість роботи системи та навантаження, яке система створює на сервері, вплине на те, скільки серверних потужностей Вам доведеться придбати.
  • Базова функціональність двигуна. Чим більше необхідних Вам функцій покриває базова функціональність двигуна, тим менше витрат у Вас буде на доробки.

Це далеко не повний список того, що впливає на вартість володіння сайтом, але описане вище впливає на вартість сильніше та частіше.

На жаль, нам часто доводиться бачити ситуації, в яких через неправильний вибір двигуна власник невиправдано платить у кілька разів більше необхідного на утримання та обслуговування сайту.